Roboty, lietajúce autá, či drony: Ako bude vyzerať preprava tovaru v budúcnosti? | Car Route, s.r.o. 

Roboty, lietajúce autá, či drony: Ako bude vyzerať preprava tovaru v budúcnosti?

Máte radi sci-fi? Tak sa skúsme spolu pozrieť do ďalekej aj blízkej budúcnosti. Ako bude podľa vás vyzerať preprava tovaru? Donesú vám balíček samostatné roboty alebo priletí na drone? Možností a sci-fi scenárov je mnoho.

Služby sa menia každým rokom. Kedysi ste tovar nakúpili iba v malých potravinách a obchodíkoch. Neskôr prišli nákupné centrá, supermarkety, kde bol všetok potrebný tovar na jednom mieste. A dnes máme neobmedzené možnosti nákupu online, ktorého výhodou je, že vám tovar dovezú až k dverám. Čo nás však čaká v budúcnosti?

 

Tovar k nám priletí

Lietajúce autá či drony. Aj tak by mohla vyzerať budúcnosť donášky tovaru. O lietajúcich autách sa hovorí už niekoľko rokov. To, či by bolo možné riadiť dopravu vo vzduchu, keď sa nájdu vodiči, ktorí nevedia šoférovať ani na pevnej zemi, je diskutabilné. Možnosť tu však je.

Len si to predstavte. Sedíte na terase a nad vašou hlavou zastaví vo vzduchu auto, hodia vám balík a pokračuje k susedom. Ak by ste neboli doma, každý dom by mohol mať otvor na balík na streche, kde by vám balík uložili.

Lietajúce autá ešte nemáme, drony však áno. Malé lietajúce stroje, ktoré vďaka zabudovanej kamere môžu riadiť ľudia na diaľku. Chladničku vám asi nedoručí, ale malé balíky by zvládnuť mohol, čo myslíte? Tento scenár nepatrí do budúcnosti, aj keď je pre mnohých ešte stále neuveriteľným. Nemecká prepravná spoločnosť DHL a americká spoločnosť Amazon už drony na doručovanie malých balíkov využila. Malý balík vám táto mini helikoptéra s kamerou prinesie až na dvor či balkón. Nestojí na semafóroch, či v zápchach, a preto je výhodnou prepravnou službou, ak ide o rýchlosť.

 

Roboty nahradia kuriérov

Roboty pomaly, ale isto nahrádzajú mnohé profesie. Tovar nám ale zatiaľ nenosia. Ľudský kontakt a komunikácia je pri preprave služieb veľmi dôležitá. Z toho dôvodu sú naši šoféri pravidelne školení. Nevidíme však do budúcnosti. Vedci už v súčasnosti dokážu vyrobiť naprogramovať robota tak, aby sa čo najviac podobal človeku.

Inteligentné roboty, ktoré budú slúžiť ľuďom na prepravu tovaru. Je to pre vás až príliš sci-fi scenár? Lebo aj to je jedna z možností. Snáď sa nedočkáme po dobrom začiatku s reklamou, kde vám tovar doručí robot, katastrofálneho konca, kde ovládnu náš svet.

Technika napreduje každým dňom a nároky na prepravné služby sa zvyšujú tiež. U nás v CarRoute vám tovar ešte stále dovezú naši kuriéri. V čo najkratšom čase, v poriadku a s úsmevom na perách. Lebo ľudský kontakt je niečo, čo nenahradí žiaden stroj. A kto vie, možno k vám raz s tým úsmevom aj doletíme.