Ako vyzerala preprava tovaru v minulosti? | Car Route, s.r.o. 

Ako vyzerala preprava tovaru v minulosti?

Žijeme v dobe, kedy si niečo objednáte a prepravná spoločnosť vám to donesie až pred dvere vášho príbytku. Tovar sa preváža všetkými možnými spôsobmi, denne na cestách vidno stovky kamiónov, ktoré nesú tovar do obchodov, či dodávky, ktoré prepravujú tovar, ktorý niekomu posielate. Nad hlavami lietajú lietadlá, na mori sa plavia nákladné lode, a bohužiaľ, často vidieť aj vlaky plné dreva z našich stromov. Ako ale prepravovali tovar naši predkovia?

Zvieratá a vynález koles

Zvieratá nám slúžia už naozaj dlhú dobu, boli prvými „prepravnými prostriedkami“. Prepravili človeka i tovar. Približne pred 6-tisíc rokmi vynašiel človek koleso a ním sa začala éra prepravných prostriedkov s kolesami. Vozy, neskôr prišli prvé autá, až po súčasnosť. Vozy ťahané koňmi boli jedným z prvých prostriedkov, ktorým sa prepravoval tovar na trh. Stav ciest závisel od ročného obdobia a počasia. Preniesť tovar tak nebolo tak jednoduché ako v súčasnosti. Trvalo to dlho a bolo to nebezpečné.

 

Priemyselná revolúcia a príchod parníka

Čím sa zväčšoval trh, tým bola väčšia potreba vytvoriť niečo, čo obchodníkom umožní prepravovať tovar na veľké vzdialenosti. Počas priemyselnej revolúcii sa vynašiel parný stroj ktorý zmenil prepravu ľudí a tovaru. Zvieratá boli nahradené strojom, ktorý využíva parnú energiu na pohyb.

Otvoril sa vďaka tomu medzinárodný trh, postavili sa železnice a tovar dokázali prepraviť aj cez more a oceán vďaka prvým parníkom. Vedeli ste, že prvá lokomotíva utiahla náklad vo váhe 90 ton a jej maximálna rýchlosť dosahovala 47 kilometrov za hodinu?

Najprv ľudia na prepravu cez rieky, oceány a moria využívali rôzne člny, plachetnice či plte. Lodná preprava sa však rozbehla práve vďaka vynálezu parného stroja a osvedčila sa pri preprave surovín, tovaru a ľudí medzi kontinentami.


Prvé automobily

V 20. storočí sa začala vyvíjať cestná doprava. Za úplne prvý automobil sa považuje auto poháňané parou vyvinuté vo Francúzsku v roku 1707. Neskôr, keď vznikol benzínový motor,  začali vznikať značky, ktoré poznáme dodnes, medzi nimi aj Mercedes – Benz. Dnes si už ani naša prepravná spoločnosť CarRoute nevie predstaviť, ako by sme fungovali bez našich vozidiel, ktorými prevážame váš tovar.

 

Túžba vzlietnuť

I believe I can fly... tak sa spieva v jednej známej piesni. V minulosti tiež verili, že raz sa im podarí vzlietnuť. Prvé známe pokusy boli neúspešné, až kým neprišiel balón naplnený teplým vzduchom, po ňom prvá vzducholoď, až sme sa dostali do súčasnosti, kedy denne napočítame pri pohľade na oblohu niekoľko desiatok lietadiel denne. Prevážajú ľudí i tovar po celom svete.

 

Aké nové možnosti ešte vzniknú, čo sme ešte ako ľudstvo neobjavili? Nevieme. My sme radi, že môžeme žiť v súčasnosti, kedy máme k dispozícii všetky možnosti, ako vám dopraviť tovar rýchlo, tam kam potrebujete a v bezpečí.

 

Váš tím CarRoute